poprzedni dokument następny dokument nadrzędny dokument spis treści wyjście strona główna IM AP
Nastepny dokument: Emisja głosu
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO
Poprzedni dokument: Psychologia

Prawo oświatowe

CELE NAUCZANIA

Wprowadzenie do zagadnień prawoznawstwa poprzez zakres uregulowań zawartych w Konstytucji RP; źródła prawa stanowionego w RP, organy upoważnione do stanowienia prawa, hierarchia aktów prawnych, zakres ich obowiązywania, obowiązek i miejsce publikacji, budowa norm prawnych. Wskazanie i omówienie podstawowych uregulowań ustawy zasadniczej praw dziecka i obywatela, w tym w szczególności prawa i obowiązku nauki. Uwzględnienie w kontekście prawa RP zapisów umowy międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka.

Zapoznanie studentów z Ustawą o systemie oświaty, będącej źródłem podstawowych uregulowań funkcjonowania edukacji w RP oraz wybranymi aktami wykonawczymi do ustawy, rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Zapoznanie studentów z Ustawą - Karta Nauczyciela będącą źródłem praw i obowiązków wynikających ze statusu zawodowego nauczyciela oraz wybranymi rozporządzeniami Ministra określającymi realizację tych praw i obowiązków.

Celem przedmiotu jest nabycie przez studentów wiedzy i umiejętności samodzielnego poszukiwania aktów prawnych oraz ich analizowania (także w kontekście zachodzących zmian) oraz świadomego stosowania w praktyce nauczycielskiej, ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania, wychowania i opieki dla dobra dziecka oraz własnej satysfakcji i rozwoju zawodowego.

SEMESTR 5TREŚCI NAUCZANIA

W treściach kształcenia poza zakresem wynikającym z ogólnych celów przedmiotu są także inne akty ustawowe i wykonawcze resortowe, stanowiące dopełnienie uregulowań związanych z zarządzaniem oświatą i szkołą oraz funkcjonowaniem szkoły i jej organów, takich jak m.in.: Kodeks Pracy, Kodeks Postępowania Administracyjnego, Ustawa o samorządzie terytorialnym, Ustawa o pomocy społecznej, Ustawa o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia wykonawcze do nich; a także aktualnie obowiązujące przepisy prawa miejscowego jak: uchwały organu samorządu gminy czy zarządzenia małopolskiego kuratora oświaty.

Warunki zaliczenia: obecność i aktywny udział w zajęciach oraz praca pisemna lub rozmowa zaliczeniowa (do wyboru przez studentów).

LITERATURA

Wymienione powyżej akty prawne, ewentualnie aktualne publikacje.


poprzedni dokument następny dokument nadrzędny dokument spis treści wyjście strona główna IM AP
Nastepny dokument: Emisja głosu
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO
Poprzedni dokument: Psychologia

Instytut Matematyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 1.10.2005